Szeretnék segíteni azoknak a pácienseknek, akik veszik a fáradtságot arra, hogy elgondolkozzanak az egyik melanoma szűrést nyújtó cég honlapján található és egyértelműen a mi (MelanomaMobil) módszerünkre utaló kijelentésein.
A honlapon ez áll: „Azonnal szeretne választ kapni a kérdéseire, azonnal szeretné tudni az eredményt. Nem három hét múlva, vagy extra felár ellenében egy hét múlva.”
Néhány kérdésen keresztül szeretném megvilágítani a témát:
Érték-e a páciensnek az azonnali lelet, pláne, ha ez minőségi kompromisszumokkal jár?
Természetes emberi igény, hogy sokszor akár hosszasan is mérlegelünk, amíg döntést hozunk egy-egy ügyben, azonban amikor döntöttünk, akkor lehetőleg azonnal akarjuk bármiről is legyen szó. Nyilvánvaló, hogy a páciens a szűrés helyszínén is szeretne azonnali információt kapni az anyajegyeiről. Hogy ez írásos lelet, vagy az orvos általi szóbeli összefoglalás, az már nem annyira jelentős szerintem. A fenti állítással szemben, a páciensek nálunk is azonnali szakorvosi tájékoztatást kapnak. Hetekig az tart, amíg a nagy mennyiségű szűrést a rendelkezésre álló kiértékelő orvosi csapat jó minőségben fel tudja dolgozni. Ezt a dupla biztonságot viszont csak mi tudjuk így nyújtani a pácienseknek.
Miért vezettük be az elsőbbségi kiértékelést?
A szűréseink kiértékelése FIFO elven működik: a beérkezés sorrendjében készülnek el a leletek. Ha valaki előnyhöz szeretne jutni a többi pácienssel szemben (bármilyen okból), az megteheti, ha az elsőbbségi kiértékelést választja. Az elsőbbségi kiértékelések soron kívül töltődnek le a kiértékelő orvosokhoz, így a páciensek is hamarabb kapják meg a leletet.
Miért van szükség a kiértékelésre, miért nem elég csak az orvosi vizsgálat?
Itt hadd beszéljenek helyettem a számok. Kielemeztem az elmúlt 8 évben kiszűrt melanomás páciensek anyagait és a következő megdöbbentő eredményt kaptam:
– A melanomás páciensek 54%-a már maga is gyanakodott valamire, amikor hozzánk jött.
– További 13% nem vett észre semmit, hanem a szűrést végző orvos észlelte a melanomát. Ők azok akik máshol is ilyen leletet kaptak volna.
És most jön a megdöbbentő eredmény:
– A melanomás pácienseink 28%-ánál sem a páciens, sem az orvos nem észlelte a melanomát, hanem ez a kiértékelési folyamat során derült ki, amire heteket kell várni. Itt ismét megkérdezem: nem éri meg?
Ezek a páciensek az orvosainktól megnyugtató helyszíni véleményt kaptak és bárhol máshol is negatív leletet kaptak volna.
(Itt azzal a feltételezéssel élek, hogy mindkét szűrési helyszínen egyformán képzett bőrgyógyász szakorvosok dolgoznak. Ez valószínűleg így is van.)
Még egyszer hangsúlyozom: a kiértékelés nélkül a melanomás pácienseink közel harmada negatív lelettel sétált volna ki tőlünk és sétálna ki máshonnan is.
Zárszóként még annyit: örülök, hogy a MelanomaMobil igazodási pont lett a szakmában. Igyekszünk erre rászolgálni a jövőben is a minőség iránti elkötelezettségünkkel, hogy pácienseink a legnagyobb biztonságban érezhessék magukat nálunk, még azzal együtt is, hogy 100%-os biztonságot nyújtó módszer nem létezik.
#1 by szyvett20 on 2013. szeptember 24. kedd - 06:45
Quote
Kedves Doktor Úr!
Édesapámnak melanomat diagnosztizáltak egy éve; először interferon kezelést kapott, de most a rosszabb eredmények miatt áttértek a kemoterápiára, melyet 3 hetente 5 napon keresztül (1-1,5 órán át) kap.
Most lett volna a második alkalom; de a túlzottan lecsökkent fehérvérsejt szám miatt el napolták. Kapott gyógyszert (sajnos a nevét nem tudom pontosan) egyébként azt mondta neki az orvosa, hogy szteroidot szoktak, de mivel cukorbeteg, így azt nem írná fel, de ez a gyógyszer is emeli neki a cukrot.
Mivel lehet növelni a fehérvérsejt számot? Esetleg van olyan táplálek, aminek bevitele elősegíti ezt?
A másik kérdésem pedig, hogy eleinte itta a Culevit italport (amit tudjuk, hogy nem gyógyszer, csak az immunrendszert erősíti-állítólag) de kiderült, hogy fenilalanin-t tartalmaz, melyet melanomásoknak nem javasolnak, így azt abbahagyta. Viszont most szükség lenne valami más táplálék kiegészítőre, mely a kemoterápia mellékhatásait enyhítené; illetve az immunrendszert valamelyest erősíti. Van valami, amit tudna javasolni?
Nagyon várom a válaszát.
Szép napot
#2 by Szemy on 2014. március 4. kedd - 12:58
Quote
Kedves Dr.Ur 2 evel ezelott melanomat diagnosztizaltak a paromnal es megmutottek…Nem csinalt semmi kezelest most meg ujbol 2 anyajegyet levettek es azok is rakosak voltak,most meg az eredmenyeket Szegedre kuldtuk hogy neme genetikailag jonnek ki.A baj az hogy a negyedik stadiumba volt. Mit lehet csinalni? Mennyi eselye van a gyogyulasra? 26 eves ferfi…mit probaljunk meg?( van ket, 7 honapos kislanyunk ketsegbe vagyok esve)
#3 by Dr. Horváth Béla on 2014. március 5. szerda - 23:27
Quote
Csak a személyes konzultáció lehetőségét tudom felajánlani. Túl bonyolult és komplex a kérdés ahhoz, hogy ezt írásban kezelni lehetne.
#4 by Melanoma Blog OLvasó on 2014. március 25. kedd - 20:44
Quote
Kedves Dr. Horváth Béla!
Engedje meg, hogy gratuláljak a Melanoma Blog-hoz! Rendszeres olvasója vagyok, nagyon hasznosnak tartom, hogy melanoma témában létrejött egy ilyen színvonalas orvos szakmai weboldal a magyar weben!
Üdvözlettel:
Szabó György