Időnként napvilágot látnak hasonló híresztelések, hogy megtalálták az áttétes melanoma gyógyszerét, de ezek rendre vaklármának bizonyulnak.
Most azonban tényleg történt valami, ami említésre méltó.
A Roche gyógyszercég bejelentette, az egyik gyógyszere úgy tűnik a vizsgálatok eddigi állásából, hogy képes szignifikánsan meghosszabbítani az áttétes melanomás páciensek életét a kontroll csoporthoz képest.
A gyógyszer (RG7204) egyébként eddig egyedülálló a kategóriájában.
Ez a kategória pedig a személyre szabott, vagy célzott kezelés.
A melanoma oka:
A rákos betegségek oka a génekben keresendő. A gének károsodása lehet öröklött vagy szerzett. Szerzett génkárosodást okozhatnak többek között pl. a vírusok (HPV) vagy életmódbeli tényezők (leégés).
Amennyiben a génjeinknek bizonyos onkogéneknek nevezett szakaszai (pl. BRAF) sérülnek, és ezt a javító mechanizmusok sem tudják kijavítani, akkor ennek az eredménye kontrollálatlan sejt osztódás, vagy is rák (jelen esetben melanoma) kialakulása lesz.
Génektől a rákig:
A gének alapján (ahogy egy receptből egy étel) készülnek a különböző fehérjék, vagy enzimek, amelyek specifikus hatással bírnak. Az onkogének alapján készült enzimek a sejtek osztódását szabályozzák. Ha hibás a gén, hibás a fehérje is, így siklik félre a sejtosztódás.
Az új gyógyszer:
Az RG7204 egy olyan molekula, ami specifikusan gátolja ezen kóros fehérjék működését, tehát kikapcsolja azokat. A hatás kikapcsolásával, megszűnik/csökken a sejtosztódások száma, így a sejtek elhalásával csökken a tumor mérete.
Személyre szóló célzás:
A gyógyszerrel egy (cobas 4800 BRAF V600) nevű teszt is együtt jár. Ezzel lehet kiválasztani azokat a pácienseket, akiknek a melanomájában megtalálható a hibás BRAF V600 gén.
Így csak ezeknek a pácienseknek van értelme adni a gyógyszert, amivel felesleges költségeket, mellékhatásokat lehet megspórolni. Ez a gén egyébként a melanomás esetek kb. a felében található meg.
Eredmények:
Azon pácienseket, akik a teszt alapján rendelkeztek a hibás génnel véletlenszerűen két csoportba osztották. Az egyikben a hagyományos kezelést (dacarbazin) kapták, míg a másikban az új gyógyszert (RG7204). Az előzetes eredmények azt mutatták, hogy az új gyógyszer hatására a tumorok mérete megkisebbedett, a páciensek élete meghosszabbodott és megnyúlt azon időszak hossza is, amíg új tünetek nem jelentkeztek, tehát a betegség nem romlott tovább. Így látva ezeket az eredményeket, a másik karban lévő betegeknek is elkezdték adni az új gyógyszert.
Összefoglalás:
A bőrrák halálos formája a melanoma és ennek gyakorisága folyamatosan növekszik. Hazánkban naponta kb. 4 új melanomát diagnosztizálnak az orvosok.
Amennyiben sikerült a melanomát megfognunk még időben, akkor egy egyszerű kisműtéttel a páciens 100%-ban gyógyítható. Tekintettel arra, hogy az igazán korai melanoma panaszokat nem okoz és nagyon hasonlíthat egy békés anyajegyre, így erre leginkább bőrrákszűrésen való részvétellel van a legnagyobb esély.
Amikor a melanoma már későbbi stádiumban kerül észlelésre és a bőr mélyebb rétegeit is elérte, ahol erek vannak, így távoli terjedés, áttétek kialakulása is lehetséges. Amennyiben ez megtörténik, nagyon lecsökken a gyógyulás esélye.
Regionális nyirokcsomó áttétek szintjén még van esély a tünetmentesség elérésére (bár már ekkor is nagyon kemény beavatkozásokra lehet számítani), de ha a melnaoma ennél tovább terjed, akkor mai ismereteink szerint a betegség gyógyíthatatlan.
Az új gyógyszer ezen ’gyógyíthatatlan’ betegek közel felének hozott újabb reményeket és jobb életkilátásokat, de teljes gyógyulás sajnos ez sem jelent.
Azt gondolom, a jó hírek üdvözlése mellett kijelenthetjük, hogy még mindig a szűréseken való részvétel és a korai diagnózis jelenti az egyetlen, teljes gyógyulást biztosító megoldást.
Senki ne induljon el a melanoma rögös útján, inkább vegyen részt egy szűrésen és nyugodjon meg.
MEGJEGYZÉS: ez az új gyógyszer sajnos még csak klinikai kísérletek résztvevői számára érhetők el. A kísérletek a világ 100 pontján folynak, de nálunk sajnos ezek közül nincs egy sem.
ÉRDEKKONFLIKTUS: a Roche új gyógyszerében nem vagyok érdekelt, azonban a szűrések szervezésében igen, de ezt büszkén vállalom.
#1 by dolgozos on 2011. január 26. szerda - 16:43
Quote
Alakul.
#2 by Petra on 2011. február 21. hétfő - 17:56
Quote
Tisztelt Doktor Úr!
Érdeklődni szeretnék, hogy ismeretei szerint Magyarországon hol lehet ezt a vizsgálatot elvégeztetni ? (cobas 4800 BRAF V600)
köszönöm válaszát!
#3 by Dr. Horváth Béla on 2011. február 21. hétfő - 19:31
Quote
Kedves Petra,
Ez a teszt tudtommal csak azok számára érhető el, akiket a vizsgálatba bevesznek és sajnos Magyarországon ez nem érhető el.
Miért szeretné? Lenne bármi jelentősége is?
Üdv: HB
#4 by Petra on 2011. február 22. kedd - 10:29
Quote
Kedves Doktor Úr!
Remélem hogy lehet jelentősége, sajnos érintettség okán kérdezném, ez reményt ad(hat).
Már nem látom a szolgáltatások között az okológiai konzultációt vállal még ilyen jellegű “szolgáltatást”?
Köszönöm!
#5 by Zalán on 2011. június 7. kedd - 21:53
Quote
Akik érintettek, itt kereshetnek hasonló kutatásokat:
http://clinicaltrials.gov/ct2/results?term=melanoma+hungary&recr=Open&rslt=&type=&cond=&intr=&outc=&lead=&spons=&id=&state1=&cntry1=&state2=&cntry2=&state3=&cntry3=&locn=&gndr=&rcv_s=&rcv_e=&lup_s=&lup_e=
Úgy tudom, Magyarországon is indulnak hasonlók hamarosan, kedves Petra, érdeklődjön a kezelőorvosnál.
#6 by sunny on 2014. február 13. csütörtök - 12:43
Quote
Kedves doktorur,en a teszt alanyok egyike vagyok,aki a rosce altal kifejlesztettbgyogyszert,a venurafenibet szedgeti..eddig 4 honapja, es szerencsere eredmenyesen.
#7 by Monika on 2014. március 30. vasárnap - 16:42
Quote
Üdvözlök mindenkit,sajnos erintettek vagyunk a parom altal,a nemetorszagi würzburg egyetemi klinikajan kezelik ,kapja a zelboraf nevü gyogyszert,az orvosok nem biztatnak,de latvanyos javulas van,viszont rezisztencia alakulhat ki.Mik az eselyeink,talan van hatasos kezeles tud valaki segiteni?
#8 by F né L Rita on 2014. április 24. csütörtök - 17:00
Quote
Tisztelt Doktor Úr!
52 éves nő vagyok. 2 évvel ezelőtt gyomorra lokalizálódó óriás B sejtes gyomorlymphomát diagnosztizáltak nálam. 4 széria RHCOP és 1 évig biológiai kezelést (Mabthera) kaptam. A gyomorból a daganat már a második kemoth után eltűnt. 2014 febr ban volt a befejező biológiai kezelésem.
l hónap mulva márc. 31.én a bal térdhajlat alatt egy melanomát operáltak ki. szövettan Clarck III. Breslow:0,74 mm. sejttipus naevoid. mit.index 1/mm gyulladás fokális mérsékelt TIL:igen stádium pT1a.
Fenti lelet ismeretében ONKO Team döntése. Kezelést nem igényel, csak a protokoll szerinti ellenőrzéseket.
Kérdéseim az alábbiak lennének.
1. Rövid időn belül kialakuló második malignus daganatot okozhatta e a lymphoma kezelés során alkalmazott kemo – vagy biológiai therápia?
( A melanoma ép bőrön alakult ki kb fél éven belül a szemem láttára)
2. Mivel a daganat kialakulásáért egy egész szervezet felelős, az az érzésem, hogy valamilyen kezelést kellene kapjak. ( interferon therápia, egyéb?)
3. Genetikai vizsgálatot végeztessek e a további kezelési terv felállitásához?
4. Magam is orvos vagyok és olvastam az előttem szólók véleményét, és a ” nem kezelendő 1 mm- alatti
melanómák áttétei 2-3 év után jelentkeztek)
5. Kérném szakvéleményét melanoma kezelésben melyik Budapesti Intézet a legprofibb.? (Országos Onkológi Intézet? köszönettel
dr Lieber Rita