Mit tanultunk a D-vitaminról idén?
1. A D-vitamin egy igen fontos, szerteágazó hatású, szteroid típusú molekula, de nem csodaszer. Egyelőre még körüllengi egyfajta celeb imázs, de remélem, ezt idővel el fogja veszíteni és elnyeri méltó helyét. Aki D-vitamint szed, ne higgye, hogy mostantól minden megtett az egészségéért.
2. A D-vitamin nem is vitamin, mert az emberi szervezet elő tudja állítani. Persze gyakorlatilag mégis az, mert gyakori a hiányállapota, így végül is pótolni kell.
3. A D-vitamin receptora a legtöbb sejten megtalálható, így hatással van a csontok és izmok erejére, az érrendszere, immunrendszere, hajnövekedésre, csökkenti a gyulladást, szabályozza a gének működését és ezen keresztül a sejtosztódást, természetes sejthalált, így védhet a daganatok kialakulása ellen, stb.
4. Csak az tudhatja, hogy hányadán áll a D-vitaminnal, aki megméreti a vérszintjét. A normál tartományok nagy szórást mutatnak.
Az egyik friss tanulmány adatai szerint a túl magas vérszint ugyan olyan káros, mint az alacsony, ezért sem lehet a D-vitamint nyakló nélkül szedni (plusz zsíroldékony vitaminról lévén szó, így fel tud halmozódni a szervezetben, és nem ürül ki, mint pl. a C-vitamin, tehát túl lehet adagolni).
Jelenlegi megértésem szerint a D-vitamin normál tartománya a vérből meghatározva: nagyobb mint 45nmol/L és kisebb mint 100nmol/L.
Érdekes üzenet a természettől, hogy a Hawaii-n élő, egész nap a tengerben és a napsugarakban lubickoló szörfösök 51%-nak kisebb a D-vitamin szintje 75nmol/L-nél (ez 30ng/ml). Valahol itt lehet az optimális érték.
5. Mennyit szedjünk? A hivatalos ajánlások 400-600 NE körül mozognak. Eddigi saját tapasztalataim alapján (köszönet azoknak, akik beküldték az eredményeiket) ez igen kevésnek tűnik. Orvosként a konzervatív oldalon maradva gyerekeknek 500 NE-t, felnőtteknek 1000 NE-t javasolok, de napi 2000NE is nyugodtan szedhető. Egyelőre tartsuk nyitva a szemünket, hogy milyen evidenciák gyűlnek ezen a téren.
6. Milyen formában? A legjobb a tabletta, lehetőleg gyógyszer cég által gyártott módon. Óvakodjunk az ismeretlen gyártók által előállított készítményektől. A csukamáj olaj, aminek semmi köze a csuka májához, inkább a tőkehalhoz, az egyik legjobb forrás, mert A-vitamint is tartalmaz. Két gond van vele: borzalmas az íze és az A-vitamin tartalom miatt terhes nők nem szedhetik.
7. Szolárium? Bármennyire is kampányolnak a szolárium gyártók+üzemeltetők és ajánlgatják a művi sugárzást D-vitamin pótlásra, én mindenkit óva intenék ettől, lévén, hogy számos evidencia (tény) támasztja alá, hogy a rendszeres szolárim használat növeli a bőrrák és a melanoma rizikóját is. Ez nem ér annyit, miután a D-vitamin más forrásból is pótolható.
8. D-vitaminhoz nem kell feltétlenül kalciumot szedni. Aki úgy gondolja, hogy táplálkozás nem fedezi a normál napi szükségletet (1000mg), az pótolhatja. Inkább fordítva igaz: aki kalcium pótlásra szorul, annak van szüksége a D-vitaminra is, különben nem szívódik fel.
Kalcium pótlásnál fontos, hogy a napi adagot ne egyszerre vegyük be, hanem 2-3 részletben, és lehetőleg 2-3 óra távolságra bármilyen gyógyszertől, mert módosíthatja a hatását.
+1: A nap nem ellenség! Józan ésszel nyugodtan élvezhetjük, ha hozzá jutunk. Törekedjünk a fokozatosságra, a leégés minden áron való elkerülésére. Ebben segítségünkre lehet az árnyék, a ruházat és a fényvédő krémek. Azt tudnunk kell, hogy minél több UV sugár éri a bőrt, az kozmetikailag annál több nyomot hagy maga után. Mint mindenben a természetben, itt is az arany középutat kell megtalálni (mértékletesség).
ÉRDEKKONFLIKTUS: nincs.
#1 by Kriszti on 2010. december 20. hétfő - 16:47
Quote
A Vitamin D Council ennél sokkal nagyobb szintet ajánl itt:
http://www.vitamindcouncil.org/health/deficiency/am-i-vitamin-d-deficient.shtml
“25(OH)D levels should be between 50–80 ng/ml (125–200 nmol/L), year-round.”
#2 by Dr. Horváth Béla on 2011. január 18. kedd - 20:40
Quote
Ez az, amivel én óvatos lennék, az eddigi tapasztalataim alapján…
#3 by Viktor on 2011. február 17. csütörtök - 13:03
Quote
Tisztelt Dr Horváth Béla,
Ön azt írja hogy ez a szint (50-80ng/ml) amivel Ön óvatosabb lenne tapasztalatai alapján…..Ugyan Amerikában minden labor normál referencia tartománya a d vitaminnal kapcsolatosan
32-100ng/ml között van. A természetről pedig az is érdekes üzenet hogy a Hawwaii-n elő életmentőknél mért legmagasabb szint 60ng/mg körül volt. Los Angelseben élő életmentők szintje eléri a 120ng/ml-t mindenféle mellékhatás és mérgezés nélkül…
#4 by Dr. Horváth Béla on 2011. február 17. csütörtök - 13:19
Quote
Kedves Viktor. Imádom a stílusát.
Üdv: HB
#5 by Gy. Viola on 2012. július 17. kedd - 14:45
Quote
Kedves Doktor Úr!
16 ng/ml D vitamin szinttel (és igazolt SM-mel) eddig még nem találtam olyan orvost aki felírta volna a gyógyszertári D vitamint, mindegyik kibúvót keresett. Fenntartásaim vannak a nem ogyi-s vitamin készítményekkel.
Üdvözlettel:
Gy. V.
#6 by Horváthné on 2012. augusztus 2. csütörtök - 17:37
Quote
Tisztelt Doktor Úr!
5 éve melanomával műtöttek, azóta folyamatos ellenőrzés alatt állok. 30-as faktorú naptejet kell használnom mindig, és ezért felmerült bennem a kérdés, hogy a D-vitamin hogy “aktivizálódik” bennem. Voltam vérvételen, a Total D vitamin 29,8. Felírtak napi 1000 NE D3 vitamint szeptembertől (Magyarország).
Szívesen olvasnék blogjában e két dolog (melanoma, D-vitamin) együtthatásáról.
#7 by Bővíz László - JUEX on 2012. december 8. szombat - 01:24
Quote
A bőr barnulása hatására csökken a szervezet D vitamin szintetizáló képessége. Ezért is lehet alacsonyabb a szörfösöké, mint LA-ieké, nem? :)
Kísérletek szerint állítólag napi 25.000 NE 6 havi szedése kell, hogy túladagolási tünetei legyenek. Én most fogok elkezdek szedni 5000-es kapszulákat, de inkább csak két naponta egyet.