Egy korábbi bejegyzésben végigmentem a különböző szövettani szinteken és az ebből fakadó teendőkön. Most inkább a közös vonásokat keresem.
Nagyon sok a különbség a kórlefolyás és az esélyek tekintetében attól függően, hogy mit mutat a szövettan, de ez csak odafigyelés vagy szerencse kérdése, ti. hogy milyen korán lett kimetszve a melanoma.
Mi az, ami minden esetben közös? Az, hogy kialakult a melanoma.
Mit jelent ez? Azt, hogy a páciens szervezete olyan állapotban van jelenleg, hogy abban ki tudott alakulni egy rosszindulatú daganat, most az is mindegy, hogy ez éppen a melanoma.
Mi kell egy daganat kialakulásához? Elnézést, de nem a candida :-)
– genetikusan kódolt hajlam: nem tudhatjuk, hogy kinek mire van hajlama. Emelkedett hajlamra utal melanománál a világos, érzékeny bőr, szem, sok anyajegy és az, ha önmagának, vagy a vérrokonságban már előfordult ez a betegség.
Érdemes elgondolkozni azon, hogy szeretném-e tudni, hogy mire van hajlamom, ha ezt valaki meg tudná mondani…
– életmód: melanománál itt evidencia az UV ártalom és a leégések száma, de ide tartozik a táplálkozás, sport, stressz, káros szenvedélyek, stb. is.
Az, hogy a gének és az életmód milyen arányban alakítják ki a végeredményt bizonytalan, de egy kicsit a géneket érzem túlsúlyban, amin jelentősen lehet módosítani az életmód megváltoztatásával.
Szóval, mi is a kérdés? Melanomás lettem, mit tegyek?
Vagyis a szervezete olyan állapotban van jelenleg, hogy abban egy daganat ki tudott alakulni és bármikor jöhet még egy: akár melanoma, akár bármi más.
Ez azt jelenti, hogy nem is függ a szövettani eredménytől, hogy van-e tennivalóm jelenleg? Igen, így gondolom: akinek daganata alakult ki, de még ha olyan szerencsés vagy okos volt is, hogy azt időben eltávolították és így kapott egy esélyt, akkor is van teendője és abban a kényelmes helyzetben van, hogy még ideje is.
Mit szoktak mondani az orvosok (néha még én is)? Nyugodjon meg, a melanoma időben került eltávolításra, nem térhet vissza…. bla-bla. Vagy, már nem korai a daganat, ezért interferon kezelést ajánlunk… vagy azt sem. A hivatalos orvoslásnak korai melanomában nincs semmilyen javaslata, esetleg az interferon, de azt is kevesen bírják, és bizonytalan a hatása, létjogosultsága.
Miért mondunk ilyesmit? Mert ez van, ezt tanultuk vagy erre van idő. Mentségemre legyen mondva, hogy én legalább megosztom Olvasóimmal a gondolataimat, tudásomat és tapasztalataimat ezen a fórumon.
Mit mondanak a páciensek (a többség)? "Azt mondta az orvos, hogy sikerült a műtét, minden rendben. A laborjaim és a vizsgálatok eredményei is rendben és jól érzem magam. Minden ok. Remélem, megúsztam ennyivel."
(Az emberek, amíg egészségesek azt gondolják, hogy biztosan nem ők lesznek azok, akiknek daganata lesz, amikor van, azt gondolják, hogy biztosan nem ők lesznek, akiknek áttétje is lesz, de csak kevesen tesznek érte, hogy ez így is legyen.)
Vegyünk néhány konkrétumot:
– akinek daganata alakult ki és azóta sem változtatott, annak minden esélye megvan egy másikra, vagy egy áttétre
– az, hogy valaki jól érzi magát örömteli, de ebben a vonatkozásban nem jelent semmit
– az, hogy a laborok rendben vannak, nem jelent semmit. Előrehaladott betegség kell hozzá, hogy a tumormarkerek emelkedni kezdjenek, vagy a laborban bármi eltérés legyen
– az, hogy a vizsgálatok nem mutatnak semmit, az nagyon jó hír, de egy pillanatnyi helyzet, és lehet, hogy holnap nem így lesz, ha nem tesz semmit.
Tapasztalatom szerint a páciensek kitalálnak mindent, amivel önigazolhatják, hogy ne kelljen nagy és sokszor kényelmetlen változtatásokat tenniük eddigi életmódjukon, ami végül is, de egy betegséghez vezetett.
Komment:
Tisztelet a kivételnek: aki nem keresett kifogásokat és betegsége megismerésekor gyorsan információkat gyűjtött, majd változtatni kezdett, az jól csinálta. Kérdés még, hogy mibe kezdett.
Elnézést, ha néhol túl szögletes voltam, de egyértelműen akartam fogalmazni…
Folyt. köv.
#1 by Maya on 2008. október 26. vasárnap - 10:27
Quote
Kedves Doktor Ur!
Nagyon örülök hogy ismét írással jelentkezett a blogon és türelmetlenül várom (várjuk) a mielőbi folytatást!!!!
Köszönöm Maya
#2 by dolgozos on 2008. október 26. vasárnap - 16:06
Quote
Tisztelt Doktor Úr!
Érdeklődve olvasom az írásait. Ön az első, aki érthető és világos megfogalmazást használ a melanómával kapcsolatban.
Ha megengedi, röviden ismertetném a sztorimat:
(41 év férfi)
szövettan:
2008 július.bal fül mögött Clark IV. Breslow 1,5 mm., Mitotikus ráta 3., mikro szatellita nincs, vérérbetörés gyanúja nem zárható ki.Kimetszés az épben, 2 cm-es biztonsági udvarral.Plasztikai sebész bőrátültetéssel zárta a sebet.
Augusztusban vérvétel, interferon kezdés, heti 3 x 10 mill.
Szeptember Interferon heti 3 x 30 mill. vérvétel,Hasi, tüdő CT, Agy MRI.
Leletek:miden negatív, LDH 337, nyirokcsomó és távoli áttét nincs.
3 éve tettem le a cigit (napi 1-2 doboz).
Mindig a levegőn dolgoztam (sajnos).
Bőröm nem világos, nem vagyok kék szemű.
Sportolok (eddig is), sok gyümölcsöt eszem, alkoholt soha nem fogyasztottam.
Múlt héten felszámoltam a stresszes élet módomat (eladtam a cégem-még egy kicsit foglalkoztat a dolog, de amit megtehettem, azt megtettem.)
Sajnos azt kell, hogy mondjam, laikusként is az a véleményem, hogy jelenleg nincs eszköz az orvos tudomány kezében.Az orvosok igyekeznek résen lenni (labor, képalkotó vizsgálatok), hogy lehetőség szerint "időben" kés alá lehessen menni ha áttét alakul ki (bár szerintem ez tüneti kezelés).
Az amerikai és a magyar protokoll eltér az interferon alkalmazása terén (még ez is).Én jól viselem, és hiszek a magyar orvosi diplomában. 8-)
A genetikai állományom adott (nem sajnos, mert büszke vagyok rá), tehát mit tehetek még gyógyulásom esélyeinek a növelésére?
Köszönöm a figyelmét, egy volt dolgozós.
#3 by Kitti on 2008. október 28. kedd - 13:29
Quote
T Doktor Ur!
Az Én diagnozisom a következő volt. Szeretném tudni az Ön véleményét hogy a leírt dolgokak mit is jelentenek a jövőmre vonatkozóan.
Mikroszkópos vizsgálattal több részletet feldolgozva regresszív jelenségeket mutató superficialisan terjedő melanoma malignum ismerhető fel. A tumor a II. szöveti szintig infiltrálja az irhát (néhol a regresszió miatt in situ elhelyezkedésű), abszoltút vastagsága 0,780 mm (pT1a). A daganatsejtek zömében orsó alakúak, gócosan több pigmentet tartalmaznak, a cytológiai atypia kifejlett. A hámban kiterjedten látható pagetoid terjedés. A mitoticus aktivitás alacsony, 3-4 oszló alak van 10 nagy nagyítású látótérben. Intenzív a tumorsejtek közé is beterjedő, azokat néhol destruáló, lymphoid sejtes reakció. Emellett kisértágulat, fibrosis, melanophaogk, helyenként heveny lobsejtes beszúródés is jelen van a daganat körül. A környező bőrben friss gócos bevérzés látható.
A kimetszés az épben történt.
T02820 M87433
Diagnózis: Regresszív jelenségeket mutató superficialisan terjedő melanoma malignum (pT1a) BNO C4370 87433
Mivel a klinikán külön nem magyarázták el hogy mit is jelent a fenti szövettani lelet, ezért kérném Önt hogy legalább a lényeget és a további kilátásokat magyarázza meg.
Annyit tudok hogy ez egy rosszindulatú daganat, de hogy ne jöjjön ki mégegyszer nem tudom mit tehetnék.
Olvastam az előző írásait, de minden diagnózis más és más, így nem tudopm hogy az enyém milyen.
Várom a válaszát ill. tanácsát.
Köszönö9m Kitti
#4 by zora on 2008. október 28. kedd - 18:51
Quote
ezt el se merem hinni, hogy valahonnan egy ilyen lelettel valakit úgy bocsátanak útjára, hogy el se magyarázzák, mit jelent, jézusom….itt egy ember életéől van szó, hogy lehet hogy ennyire lesz*rják? ez kétségbeejtő…
Kitti, szerintem keress nagyon gyorsan egy jó szakembert, én a helyedben felhívnám a blog tulajdonosát, szerintem szükséged lehet a személyes tanácsaira.
#5 by blogger on 2008. október 29. szerda - 07:51
Quote
Dolgozós
Röviden annyit tudok mondani, hogy komolyan kell venni az ügyet és ajánlom figyelmébe a soron következő bejegyzéseimet, amikor konkrétan rátérek arra, hogy mit lehet tenni.
Kitti
A regresszió jelensége miatt itt kevésbé számít a Clark és Breslow érték, hiszen az immunrendszer már elkezdte elpusztítani a daganatot, így nem tudhatjuk, hogy az milyen vastag volt fénykorában. A regressziónak emiatt nem örülünk, viszont jó oldala, hogy az immunrendszer fokozott aktivitását tükrözi, aminek örülni kell. Egyébként pedig azt üzenem, mint Dolgozósnak.
#6 by dolgozos on 2008. október 29. szerda - 08:14
Quote
Zora!
Eddig nem jártam orvoshoz, ezért fogalmam sem volt a magyar EÜ működéséről.
Kitti tájékoztatásának története teljesen hétköznapi.
Én egy nyajegy vizsgálatra mentem.
2 perc után a doki leírta egy lapra:Bőr rosszindulatú daganata.Onkológiai teamhez berendelve.
Egy szót sem szólt, azt hittem, hogy kiszalad a lábam alól a talaj.Kértem, hogy valamit azért mondjon.Válasz:Azért ne féljen fiatalember.
Az onkológiai teamnél kint felejtettek a folyosón.Csak én vártam akkor.Mellettem ment el mindenki.
Dr. … a SOTE-n megvizsgált (mint onkológiai team), majd közölte, hogy ez nem melanóma.Nagyon örültem.Elmehettem az Adriára is.
Egy héttel később a testvérem szólt, hogy azért ezt nézessük meg más dokival is.
Megnézte, 3 nap múlva plasztikai sebész műtött is.
Az eredmény, amit a Sote-n nem tartottak melanómának itt olvasható.
Ugyanakkor találkoztam olyan orvosokkal is (pl. akik jelenleg kezelnek), akik elött megemelem a kalapom.
Sajnálatos a magyar EÜ jelenlegi működése.Piaci körülmények között pillanatok alatt behalna.
Szerintem.