Ma voltam a fogorvosomnál, akihez már évek óta járok. A "hogy van?" kérdésemre szokatlan módon válaszolt: "rosszul".
Elmondta, hogy miért:
A férje horgász és rendszeresen töltött egész napokat a vízparton, vízben, a tűző napon. Egyik nap, arra lett figyelmes, hogy a fülén van egy fekete növedék. Először azt hitték, hogy kullancs. Később vérezni is kezdett. Végül úgy döntöttek, hogy megmutatják szakorvosnak. Ez egyszerű volt, mert két ajtóval odébb az 'SZTK'-ban, a fogászat mellett ott van a bőrgyógyászat. Átkísérte a férjét és megmutatták a növedéket egy bőrgyógyásznak. A kollega megnézte és megnyugtatta őket, hogy semmiség.
Telt az idő, csak nem múlt a növedék és a vérzés, így visszamentek a bőrgyógyászatra. Ezúttal egy másik bőrgyógyász volt ott, aki szintén semmiségnek nevezte a vérző növedéket.
Mit lehet tenni, ha már két orvos mondta, hogy semmiség? Meg kell nyugodni.
Telt-múlt az idő, de a probléma nem szűnt meg.
Közel egy évvel a felfedezése után végül egy plasztikai sebész eltávolította a növedéket. Elkészült a szövettan és itt jött a lesújtó diagnózis: melanoma malignum, és természetesen ennyi idő után már nem egy korai típus.
Kérdeztem tőle, hogy miért nem mutatta meg nekem is, amikor tudja, hogy melanoma szűréssel foglalkozom és régóta ismerjük egymást. "Már két orvos is látta és nem akart ezzel zavarni."
Bennem nagyon sok kérdést felvet az ügy.
Mit tennék, ha páciens lennék? A nehézség ott kezdődik, hogy a páciensek nagy része nem is hallott a melanomáról. Aki hallott róla és változást észlel a bőrén és elmegy bőrgyógyászhoz, megmutatja neki és azt hallja, hogy semmi gond, az mi mást tehet, mint hogy megnyugszik.
Én mit tennék, ha páciens lennék és melanomára gyanakodnék?
A kérdést úgy tudom megválaszolni hitelesen, ha megnézem azt, mit teszek, ha olyan területen kell döntést hoznom, amihez nem értek: autóvásárlás, hitel felvétel, befektetések, építkezés, jogi kérdések.
Amennyiben ilyen helyzetbe kerülök, körülnézek az ismeretségi körben, hogy ki áll közel az adott területhez és megkérdezem, hogy mit javasol. De ezzel nem elégszem meg és jön az internet: a keresőbe beütöm az adott szót és végignézem a választékot. Egy kicsit elmerülök a témában, információt gyűjtök. Veszem a fáradtságot, időt, energiát.
Egy biztos, melanoma ügyben nem fordulnék általános bőrgyógyászhoz, ahogy semmilyen más ügyben sem fordulnék általános szakemberhez, csakis specialistához.
Többször előfordul, hogy a magánrendelésemre pikkelysömörrel, egyéb általános bőrgyógyászati kérdésekkel jönnek páciensek. Persze bőrgyógyászként értek is ezekhez egy bizonyos szintig, de nem a specialitásom. Ezért minden nehezebb esetet olyan kollegához irányítok, aki ahhoz ért.
A melanoma, bőrrák, anyajegyek is egy külön bőrgyógyászati specialitás. Minden bőrgyógyásznak eszébe kéne, hogy jusson a melanoma, mint legrosszabb lehetőség és a leghalványabb bizonytalanság esetén specialistához kéne irányítani a pácienst.
Sajnos csak azt tudom mondani, hogy mindig a vevőé a felelőség. Kérdezzek meg akárhány szakértőt, végül a döntés az enyém és így a felelőség is. Mi, mint vevők legyünk tisztában ezzel, tájékozódjunk és döntsünk. Ne elégedjünk meg egy nem hozzáértő véleményével. Keressük minden esetben a specialistát.
#1 by Terhes Nóra Magdolna on 2008. július 4. péntek - 15:48
Quote
Teljességgel irreális következtetsére jutott!
Irrealitás elvárni a pácinestől, hogy az orvosi szakveleményt felülbírálva speciálistához forduljon. Etikátlannak tartom az ilyesfajta felelősségvállalaás kényszertehét atdobni a beteg vállára. Elképzelhetetlennek tartom továbba az egzisztenciális oldaláról is szemlélve a problémát, s mindez nem üres kifogás, napjanikban egy teljes testtérképet vagy egy "egyszerű" dermatoncologiai szurest is kevesen engedhetnek meg maguknak, ha nem magánuton probalkoznak, akkor pedig értékes heteket hónapokat veszthetnek.
Ezt az álláspontot érdemes lenne újragondolást követően revidiálni!
Üdv: T. Nóra
#2 by zora on 2008. július 10. csütörtök - 17:11
Quote
nekem is ezzel kapcsolatban vannak kifogásaim: "Egy biztos, melanoma ügyben nem fordulnék általános bőrgyógyászhoz, ahogy semmilyen más ügyben sem fordulnék általános szakemberhez, csakis specialistához."
Én az életemet a melanoma korai eltávolításával egy "hétköznapi", budapesti, tizenikszedik kerületi SZTK-ban dolgozó bőrgyógyásznak köszönhetem.Nem fizettem vizsgálati költséget, közel négy éve járok laborba, ultrahangokra, kontrollokra, a TB támogatja.
Egyúttal abban is egyetértek Nórával, hogy nekünk, laikusoknak, ugyan honnan kellene tudnunk, kinek, mit kell megmutatni, nézni, látni, meglátni, észrevenni? Számomra éppen az a legfelfoghatatlanabb, hogy egy bőrgyógyásztól úgy jöhet ki valaki, hogy az nem tudta diagnosztizálni a rosszindulatú elváltozást. A szakirodalom (summázva az elmúlt 3,5 évben olvasottakat) többnyire prevencióról szól; vagyis minden gyanús növedéket javasolt eltávolítani, nem? Ezt itt is többször olvastam már. NEm tudom mi több kell egy ilyen gyanúhoz, mint végignézni a páciens testét és odavilágítani a dermatiszkóppal a valamiért rendellenesnek látszó anyajegyhez. A kulcskritériumokat (szín, alak, szabályosság stb) hát csak tudják mind, nem??
Ezek után nem tudom kiben bízzon a laikus beteg, ha a bőrdaganatot épp a bőrgyógyász nem tudja diagnosztizálni :(
Remélem többen vannak olyanok, mint az én orvosom…
#3 by Terhes Nóra Magdolna on 2008. július 15. kedd - 21:16
Quote
Zorához még csatlakoznék, hisz kiválló gondolatmenete egyéb észrevételeket tárt elénk.
Szakma etikailag, ha binaris kódok alapján vizsgáljuk meg az egyes professziókat, megállapítható, hogy az orvoslás bináris kódja: meggyógyítani/betegenhagyni. Az egyetlen morális útvesztő, ami ebben a bináris alrendszerben előkerülhet az az erőforrások korlátozottsága. Ebben az esetben megfontolás tárgyává kell tenni a korlátozott erőforrások felhasználását (pl: nincs elég lélegeztetőgép, hatóanyag,stb…)
Továbbá a szakmai szocializáció hajnalán megállapították orvos szociológiai kérdésekben jártas emberek, -ez esetben Max Weber gondolatát idézném- amiszerint, az orvosetika lényege éppen az, hogy nem teszünk fel kérdéseket az élet értelmére vonatkozóan, szintén intőek. Minden esetben menteni kell azt. Ez csak annyiban lényeges, hogy semmilyen esetben sem állapítható meg a beteg felelőssége az orvos szakmai döntése felett!!! Hibázni emberi dolog, ez elvitathatatlan tény, de a "nem gyógyitani" hibás kód morális felelősségét átharítani a betegre vagy a fenti példában említett esetben a hozzőátartozóra: ETIKÁTLAN!
Én sem szeretnék akadémiai vitát nyitni, de értehtő legyen a hozászólásom eredője:
1. Tény, hogy többszörösen félrediagnosztizáltak a melanoma malignum megbetegedésemet.
2. Tény az is, hogy ennek ellenére mégis időben került az eltávolításra.
3. Tény továbba az is, hogy mindez egy olyan dermatoncologusnak volt köszönhető, aki nem törödve a szakmai konzílium álláspontjával (betegbemutatás), kérte a műtétet
Ezért ha ő képes volt álláspontját revideálni, ez elvárható Öntől is, hisz gazdasági ág etikai normáit alkalmazná egy orvos etikai kérdésben.
Értem, hogy jót akar és azt is, hogy a beteg érdekeit nézné, de ez bizonyos értelemben etikátlannak minősül.
T. Nóra
#4 by blogger on 2008. július 15. kedd - 23:36
Quote
Kedves Nóra,
Orvosként nagyon törekszem rá, hogy blog bejegyzéseim mentesek legyenek mindenféle terminus technikustól, hogy olvasóim megértsék azt. Ezt kérném Öntől is. Nagyjából értem, amit írt, de sok – talán fontos részlet – a homályba vész.
Ezt a blogot a laikus pácienseknek, érdeklődőknek írom. Történeteim, tapasztalataim megosztásával igyekszem rávilágítani bizonyos, számomra lényeges kérdésekre, amit fontosnak tartok az orvos-beteg viszony során, daganatok diagnózisával, prevencióval kapcsolatban.
Tapasztalataimat azzal a szándékkal írom, hogy az orvosi szolgáltatás fogyasztóit, vagyis a pácienseket felvilágosítsam és így sokkal felkészültebben menjenek orvoshoz és akár hasznos kórtörténeti adatokkal segítsék a munkáját (pl. mióta növekszik az adott elváltozás, volt-e ott előtte valami, stb.) vagy akár hasznos kérdésekkel álljanak elő: "T dokor Nő/Úr, nem lehet, hogy daganat? Nem lenne jobb eltávolítani? Lehetne, hogy két hónap helyett két hét múlva jöjjek vissza és ha nincs változás, akkor továbblépünk, mással próbálkozunk?"
Aki ezzel a segíteni szándékkal vitatkozni szeretne, nyugodtan ossza meg véleményét itt, hiszen ez a fórum erre született.
Mindenesetre mindenkinek köszönettel tartozom, aki időt szán rá, hogy véleményével formálja a blogot és őszinte tisztelettel adózok minden kollega előtt, aki jól végzi a munkáját.
Hangsúlyozom, hogy magam is több olyan fórumot olvasok rendszeresen, amely területen laikusnak számítok és mindezt azért teszem, hogy felkészültebb legyek az adott helyzetekben. Szerencsére több terület szakértői írnak rendszeren ehhez hasonló blogokat.
#5 by Terhes Nóra Magdolna on 2008. július 16. szerda - 09:04
Quote
Kedves Blogger!
Építő vita született, és én is hálás vagyok azért, hogy létezik egy ilyen jellegű honlap, hisz 2003-ban még nem találtam, pedig e megbetegedésemkor is kerestem.
Tökéletsen igaza van abban, hogy egyszerű igazságokat kell feltárni, talán engem is magával ragadott a hév.
Későbbi intő tapsztalatait ezúton is köszönettel várom (egyebként laikusként).
Üdv: Nóra
#6 by dolgozos on 2008. augusztus 31. vasárnap - 22:55
Quote
Kedves Mindenki!
Sajnos melanoma malignusban érintett vagyok én is.
41 éves férfi vagyok, sötét bőr, barna haj, kevés anyajegy, viszont egész nap a napon vagyok (játszótereket építek).
A fülem mögött a hajban megnőtt egy anyajegy.A párom észrevette, elküldött az Sztk-ba.
Onnan tovább küldtek a SOTE-ra (már értem miért), egy hét múlva be is jutottam.
A SOTE-n 2 perc alatt diagnózis, bőr rosszindulatú daganata.Berendeltek onkológiai teamhez 1 héttel később.
Az onkológiai teamnél kint felejtettek a folyosón…….
Egy emberséges doktornő ennek ellenére felvitt az onkológus fődokihoz, aki vagy ötször megnézett.
Szerinte nem melanóma, nagyon örültem, felszabadultan vigyorogtam.A jó hír ellenére a doki szerint azért ki kell vágni az "épben", és kér szövettant is, de így nem S.O.S a műtét, 3-4 héttel későbbre soroltak be műtétre.
AZ öcsém hála istennek elrugdosott plasztikai sebészhez (szerinte egy állítás-egy tagadás, de inkább gyorsan vágni!).
Nem nyújtom a sztorit, szövettan szerint Melanóma, fül mögött 11 mm-es átmérő CLARK IV., Breslow 1,5 mm, mitotikus aktivitás 3, satellita nincs, érbetörés gyanú nem zárható ki.
Interferon alfa heti 3-szor.
Két vérkép jó, tumor markerek eddig hibátlan.
egy hét múlva CT,MRI UH.
Nem minősítek.