Amikor a pácienseimmel a fényvédelemről beszélgetek többen elmondják, hogy csak akkor kenik be magukat, ha konkrétan napozni mennek.
Ugye ez logikus.
Biztosan?
Egy: aki napozni akar, nyilván azért teszi, hogy lebarnuljon. Akkor miért keni be magát krémmel, ami meggátolj az UV bőrbe jutását, tehát a barnulást? Azért, hogy ne égjen le, csak barnuljon. Micsoda? Ez olyan mint zokniban fürdeni…
Kettő: amikor konkrétan nem napozik valaki, attól még érheti nap és ha védeni akarja a bőrét az UV sugarak ellen – ami ugye bőrrákot és a bőr öregedését, ráncosodását okozza -, akkor is kéne fényvédelmet használnia.
A Nap nem kérdezi meg, hogy “Hölgyem, Ön most napozási szándékkal fürdőzik sugaraimban, vagy csak éppen erre jár…?”
Aki tényleg figyelemmel van a bőrére, annak mindenkor gondoskodnia kell a megfelelő fényvédelemről.
Milyen is a megfelelő fényvédelem?
Egy: fizikai: ruházat, kalap, napszemüveg, árnyék. Ezek a legjobb módszerek. Mivel a napsugárzásnak semmilyen előnyös hatása nincs a bőrre, ezért érdemes védekezni ellene.
Kettő: kémiai: krémek. Mindenhol, ami kilóg az egyes pontban felsoroltak által védett helyekről, minimum 15 napfaktorral (SPF).
Érdemes rápillantania mindenkinek az alkar külső oldalára, ahol a legtöbb szeplő és fénykárosodás van, hogy milyen ‘szépségromboló’ hatásúak a napsugarak.
#1 by Kiss Vivien on 2008. július 8. kedd - 00:12
Quote
Lenne egy kérdésem ezzel a bejegyzéssel kapcsolatban:
Önök azt írták, hogy a napnak semmilyen előnyös hatása sincs a bőrre.A kérdésem az lenne, hogy akkor a bőrünk hogy tud felvenni d vitamint?
Egy másik melanomáról-bőrrákról szóló oldalon azt olvastam ,hogy a melanóma nem magától a naptól alakul ki, hanem a leégéstől,és hogy néha a naptej rosszabb mintha semmit sem használnánk.
Tesztelték, hogy azok közül akik nem mennek ki a napra és azok akiknek a munkája miatt a napon kell lenniük melyik csoportnál alakul ki nagyobb számban melanóma. Az erdemény az volt, hogy akik nem mennek a napra, azok d-vitamin hiányosak és a melanóma is jóval nagyobb arányban alakult ki náluk.
Köszönettel
Kiss Vivien
#2 by blogger on 2008. július 8. kedd - 08:04
Quote
A D vitamin szintézishez valóban szükség van napfényre, de a mi égövünkön ehhez 10 perc a szabadban eltöltött időre van szükség úgy, hogy csak az arcunk és az alkarjaink szabadok, tehát ehhez nem kell napozni. A napfény természetesen nem káros, csak a napozás.
A melanoma részben genetikai alapon, részben az életmód által meghatározva alakulhat ki: tehát kell hozzá hajlam és jó sok napfény, leégés.
Valóban van olyan kutatási eredmény, mely szerint a fényvédő krémek használói között nőtt a bőrdaganatok száma. Ennek több oka lehet, többek között a hamis biztonságérzet: be van kenve, ezért többet van napon, mintha nem kente volna be magát. A fényvédő krémek használata, csak a harmadik vonalbeli fényvédelem. Az első a nap kerülése, a második a ruházat és csak a harmadik a krémek.
Továbbra is azt gondolom, hogy a napozás káros és aki nem szeretne bőrdaganat áldozatává válni, az vigyázzon magára, különösen, ha a rizikócsoportba tartozik.